Wiedza na temat odżywczych i pielęgnacyjnych właściwości roślin i ziół od wieków przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Stanowi mocny fundament medycyny ludowej i ziołolecznictwa. Surowce pozyskiwane z natury znajdują zastosowanie podczas zabiegów w profesjonalnych salonach kosmetycznych, ale także w trakcie rytuałów w domowym SPA. Właściwości antybakteryjne i antyseptyczne roślin bywają nieocenione. Poza pięknym zapachem rośliny i zioła posiadają wiele cennych i nieoczywistych zastosowań – niektóre z nich (np. korzeń imbiru) skutecznie niwelują dolegliwości bólowe.
Czy producenci kosmetyków są sentymentalni?
Zapach cynamonu, goździków, anyżu i pomarańczy w mgnieniu oka i bez względu na porę roku przenosi nas w czasie do grudnia i sprawia, że święta Bożego Narodzenia wydają się być na wyciągnięcie ręki. By udać się w podróż DeLoreanem wystarczy zwykle obrać mandarynkę. Zdarza się jednak, że podobny efekt jesteśmy w stanie uzyskać podczas masażu relaksacyjnego lub rozprowadzania po ciele kremu czy balsamu. Producenci kosmetyków wychodzą naprzeciw naszym pragnieniom i dobierają surowce (np. ekstrakt z cytrusów czy olejki eteryczne z kory cynamonowca) w taki sposób, byśmy mogli podróżować w czasie, kiedy tylko będziemy mieli na to ochotę.
Cynamonowy olejek eteryczny działa antycellulitowo, ujędrnia i zwiększa elastyczność skóry.
Imbir, cynamon i pomarańcze
Ekstrakt z cytrusów wykazuje silne działanie tonizujące. Zawiera naturalne antyoksydanty, które chronią skórę. Producenci kosmetyków coraz częściej wykorzystują go w produktach do pielęgnacji twarzy. Stosowanie kosmetyków, w skład których wchodzą surowce pozyskiwane z imbiru pomaga w złuszczaniu martwego naskórka. Z kolei olejek z kory cynamonowca działa antycellulitowo, ujędrnia oraz zwiększa elastyczność skóry.
Rośliny i zioła to nie tylko pięknie pachnący wehikuł czasu, przenoszący nas do miłych zdarzeń z przeszłości. To również nasz naturalny pomocnik na drodze do zdrowia i odporności.