Skóra to największy narząd ludzkiego organizmu. Jest również jednym z najważniejszych organów w ciele człowieka. Stanowi naturalną barierę, która oddziela nas od świata zewnętrznego. Dlaczego dbanie o skórę jest tak istotne i na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wybierania kosmetyków do pielęgnacji?

Zanieczyszczenie środowiska i jego wpływ na skórę człowieka

Każdego dnia nasza skóra jest narażona na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych, m.in. promieniowanie UV czy trujące substancje zawarte w smogu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że już dziewięć na dziesięć osób mieszkających w miastach oddycha powietrzem, którego zanieczyszczenie przekracza dopuszczalne normy. Metale ciężkie i inne szkodliwe substancje zawarte w powietrzu transportowane są przez płuca do skóry, ale osiadają na niej również bezpośrednio.


Zmiana stylu życia jest nieunikniona. Na szczęście konsumenci zyskują coraz większą świadomość i coraz częściej decydują się na środki zapobiegawcze.


W związku z długotrwałą ekspozycją na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, skóra może stać się nadwrażliwa, skłonna do podrażnień, alergii, sucha czy – w odpowiedzi na zwiększenie wydzielania sebum – przetłuszczona. Takiej skórze może zagrażać przedwczesne starzenie się, zwiotczenie oraz zaburzony proces odnowy naskórkowej. Pielęgnacja anti-pollution (antysmogowa) pełni funkcję ochronną i odżywczą. Kosmetyki antysmogowe to kosmetyki do cery wrażliwej. Powinny zawierać składniki łagodzące (pantenol, cukry czy betainy) oraz wzmacniać barierę ochronną skóry (witamina A, witamina E czy nienasycone kwasy tłuszczowe).

Zmiana stylu życia i wzrost zainteresowania konsumentów kosmetykami antysmogowymi

Raporty WHO nie pozostawiają złudzeń i skłaniają do refleksji. Zmiana stylu życia jest nieunikniona. Na szczęście konsumenci zyskują coraz większą świadomość i coraz częściej decydują się na środki zapobiegawcze – chronią skórę i zwracają uwagę na skład kosmetyków (filtry UV, antyoksydanty, nienasycone kwasy tłuszczowe). Kosmetyki anti-pollution zyskały popularność dzięki mieszkańcom dużych miast, stąd ich nazwa – „miejskie kosmetyki”.

Funkcje i rodzaje kosmetyków anti-pollution

Jedną z najważniejszych funkcji kosmetyków anti-pollution jest zabezpieczenie skóry przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi oraz „aktywna” walka z rodnikami atakującymi naszą skórę. Kosmetyki antysmogowe używane są również do pielęgnacji oraz oczyszczania cery z zanieczyszczeń. Miejskie kosmetyki wykazują silne działanie antyoksydacyjne.


Kosmetyki antysmogowe zabezpieczają skórę. Używane są również do oczyszczania z zanieczyszczeń oraz do pielęgnacji.


W produktach anti-pollution coraz częściej spotykane są składniki pochodzące z warzyw, np. hydrolizat ze skórki pomidora, ekstrakt z łodyg szparagu, owoce ogórkaczyolej z nasion marchwi. Wspomagają one działanie kosmetyków antysmogowych oraz skutecznie hamują procesy starzenia się skóry.


Miejskie kosmetyki oraz pielęgnacja anti-pollution z pewnością zyskują na popularności. To zdrowa moda, która powinna stać się naszą rutyną. Podobnie jak dbanie o środowisko.