Zbyt długie przebywanie na słońcu naraża strukturę włosa na uszkodzenia wywołane szkodliwym działaniem promieniowania UV. W efekcie włosy mogą stać się przesuszone, mniej wytrzymałe czy nawet utracić swój naturalny kolor.W okresie letnim powinniśmy zaopatrzyć się przede wszystkim w kosmetyki do włosów zawierające filtr UV. Należy jednak pamiętać, że promieniowanie ultrafioletowe nie jest jedynym czynnikiem zewnętrznym, który zagraża zdrowemu wyglądowi i dobrej kondycji naszych włosów.

Ochrona anti-pollution

Temat pielęgnacji anti-pollution omówiliśmy szerzej w artykule Miejskie kosmetyki – nowa moda czy ratunek. Kosmetyki antysmogowe cieszą się obecnie sporym zainteresowaniem zarówno branży kosmetycznej, jak i konsumentów. Dzieje się tak ze względu na ogrom zanieczyszczeń, na których szkodliwe działanie codziennie jesteśmy narażeni. Pielęgnacja  anti-pollution to nie tylko ochrona skóry, ale również działania profilaktyczne oraz odpowiednio dobrane kosmetyki. Struktura włosów jest porowata, co znacznie zmniejsza ich odporność na zanieczyszczenia. Włosy są zatem szczególnie narażone na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.


Zbyt długie przebywanie na słońcu naraża strukturę włosa na uszkodzenia wywołane szkodliwym działaniem promieniowania UV.


Miejskie kosmetyki poza ochroną przed niszczącym wpływem smogu i promieniowania UV, osłonią skórę głowy i włosy również przed dymem papierosowym czy negatywnym oddziaływaniem niebieskiego światła (komputery i smartfony) – czyli czynnikami przyspieszającymi procesy starzenia. Kosmetyki anti-pollution nie tylko chronią, regenerują i oczyszczają z toksyn. Szampony, odżywki, maski i oleje antysmogowe bogate są m.in. w witaminy A i E (zwalczanie wolnych rodników), alantoinę, niacynamid czy ekstrakty roślinne z ziół indyjskich.

Dieta wspomagająca odbudowę struktury włosa

To, co jemy wpływa na wewnętrzną kondycję organizmu, która przekłada się na to, co jest widoczne na zewnątrz. Niedobór składników odżywczych może mieć bezpośredni wpływ na wygląd i kondycję naszych włosów. Planując dietę, należy wybierać produkty bogate w żelazo, magnez, wapń, cynk oraz witaminy: C, B, PP, A, E. Bardzo ważną rolę na drodze do posiadania zdrowych, błyszczących i elastycznych włosów pełni również nawadnianie organizmu (10% naszych włosów to woda).


Odpowiednio dobrane do rodzaju włosa kosmetyki z pewnością ułatwią ochronę i regenerację. Pamiętajmy jednak, żeby – szczególnie latem – nie zapominać o nawadnianiu organizmu oraz dostarczaniu mu odpowiednich składników odżywczych w pożywieniu.